Beşiktaş’taki yangın soruşturmasında 8 şüpheli tutuklandı

Beşiktaş’taki gece kulübünde tadilat sırasında çıkan ve 29 kişinin ölümüne neden olan yangına ilişkin mahkemeye sevk edilen 11 şüpheliden 8’i “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan tutuklandı. 1 şüpheliye ise adli kontrol kararı uygulanmasına karar verildi.

Gayrettepe’de bulunan ‘Masquerade’ isimli gece kulübünde 2 Nisan 2024 günü, saat 12.35 sıralarında çıkan yangında, 29 kişi hayatını kaybetmişti. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 şüpheli bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Şüphelilerden 2’si savcılıktan serbest bırakılırken; şüpheliler Mehmet Memduh C. , Şehzade Ş., Çağatay A., Sibel Ç., Dursun Ç., İsmet Ş., Kahraman E., Fatma D. ve İbrahim B’nin “Taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanan şüphelilerden 8’inin tutuklanmasına karar verildi. Şüphelilerden 1 şüpheliye ise adli kontrol şartı uygulanmasına karar verildi.

BAKAN TUNÇ PAYLAŞTI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından soruşturmayla ilgili paylaşım yaptı. Tunç’un paylaşımı şöyle:

“İstanbul’un Beşiktaş İlçesi Gayrettepe Mahallesindeki bir işletmede çıkan ve 29 kişinin hayatını kaybettiği milletçe hepimizi derinden üzen yangınla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir. Yangının ilk anından itibaren 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş olup, yangının çıkış sebebi ve sorumluların tespiti için oluşturulan uzman bilirkişi heyeti çalışmalarını sürdürmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında; Bilirkişi ön raporunda kusurlu oldukları belirlenen, 8 kişi hakkında Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan tutuklama, 1 kişi hakkında da adli kontrol kararı verilmiştir. Söz konusu işyerinin ruhsatlandırılması, çalışma izni ve esasları ile süreç içindeki denetimlerine dair tüm bilgi ve belgeler ilgili belediye ve kurumlardan istenmiş olup, bu konuda sorumluluğu bulunan kişiler hakkında da soruşturma işlemleri yürütülecektir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x